Progressive Cam Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Progressive camlar (çok görüşlü) bütün mesafeler için aşağıdan yukarıya doğru ( yakından–uzağa) net görüşü sağlarken, bunu da kesiksiz ve sürekli biçimde sağlayan gözlük camlarıdır.

Progressive camlar gözlük değiştirme gereksinimi olmaksızın her mesafeyi net görmeyi sağlayan camlardır. Bifokal ve trifokal camlara natif olarak tasarlanmışlardır, 40 yaşın üzerinde olup, yaşa bağlı olarak yakın görüşte sıkıntı çekmeye başlayan kişiler için uygundur.

003px;=>Progressive lensler yakın görme problemi yaşayanlar için tek gözlükte uzak, orta ve yakın mesafeleri bir arada görmeyi kolaylaştıran, yaşam konforunuzu arttıran lenslerdir.

Progressive lensler geçişli camlardır. Uzak görüş numaralarınızdan yakın görüş numaranıza doğru yavaş numara geçişleriyle size tüm alanlarda görme rahatlığı yaşatmak için tasarlanmıştır. Yapıları gereği ölü alan dediğimiz görüşün kısıtlandığı alanlara sahiptirler.  

 Progressive camlar; gözlük kullanıcısının karşıya bakarak uzaktaki nesneleri net görmesini, aşağı doğru hafif bir baş hareketiyle orta mesafeyi net görmesini, başını ve gözlerini aşağı doğru kaydırarak da yakın nesneleri net görmesini, okuyabilmesini tek bir gözlükle sağlar.

Progressive camlarda farklı alan geçişleri cam yüzeyinden görülemez, bifokal camlardaki gibi camın dışından görünen küçük pencere gibi bölümler olmaz, bu da camın estetik duruşunu arttırır. Bu durum, aynı zamanda kullanıcının farklı mesafelere bakarken görüntü atlaması yaşamasının önüne geçer ve dolayısıyla net görüşe adaptasyonu kolaylaştırır.
.